Proces ESG v podniku


Proces ESG v podniku

ESG a jeho vykazování není jen o tom, že jednou za rok vydáte nefinanční report (report o udržitelnosti firmy), kde uvedete všechny potřebné informace. ESG je neustálý proces, kterým zvýšíte hodnotu své firmy a to nejen po společenské stránce (tím myslíme etické a hodnotové), ale též po finanční. Investoři a banky při vyhodnocování rizik svých aktivit zahrnují ESG aspekty konkrétního podniku. Tento trend se bude do budoucna prohlubovat, a proto je třeba věnovat udržitelnosti prostor v rámci firemních aktivit. 

Na této stránce jsme pro Vás připravili pár tipů na to, jak implementovat ESG procesy uvnitř Vašeho podniku krok po kroku tak, aby se staly každodenní pracovní praxí. Během toho si určíte, na které aspekty se v rámci Vašeho podniku zaměříte, vytvoříte si strategii ESG s cíli a závazky a postupně budete posilovat Vaši udržitelnost. Pomohou Vám zlepšit interní a externí procesy ohledně dat, čímž zvýšíte transparentnost v oblastech ESG. 

1. Určení zodpovědnosti za ESG

Při zavádění procesů ESG do podniku je jako první důležité určit osobu či osoby, které dostanou agendu na starost. V případě menších firem nemusí existovat pozice určená pouze na ESG a o tuto agendu se může postarat někdo na částečný úvazek, alespoň na začátek. V případě větších firem vznikají vyhrazené pozice na ESG či celá oddělení. 

Odpovědný pracovník za ESG provádí dohled nad politikami a postupy, pořádá školení pro zaměstnance, testování či měření a reportování výkonu firmy. Podává zprávy o výkonu ESG a snaží se zlepšovat činnost firmy v oblastech, ve kterých je to potřeba.

Soulad s legislativou a normami v oblastech ESG obvykle zajištuje v rámci firem oddělení compliance. Avšak doporučuje se, aby se vytvořilo nové oddělení speciálně pro ESG, neboť jeho agenda je širší a jeho splynutí s klasickým compliance oddělením by představovalo značnou zátěž.

2. Sběr dat z oblastí ESG

Poté co se určí, kdo je zodpovědný za compliance je důležité pochopit, jak by měla firma přistupovat k dodržování předpisů v rámci ESG. Nejprve si musíte zjistit aktuální stav platných zákonů, směrnic a předpisů týkajících se ESG. Následně je potřeba určit to, jaký je aktuální stav ve společnosti. To provedete nashromážděním všech relevantních a přesných dat. Data se shromažďují z různých zdrojů např. od zaměstnanců, dodavatelů a dalších zúčastněných stran. 

V rámci sběru dat zachovejte anonymitu a soukromí zaměstnanců!  

Jaká data sbírat? 

Inspirovat se můžete v sekci, kde se věnujeme tomu, jaké jsou standardy pro vykazování udržitelnosti podniku v rámci EU. Jsou zde vypsány informace ke všem oblastem zvlášť, tzn. environmentální, sociální a řízení firmy. 

Standardizace sběru dat 

Vytvořte si jednotnou metodiku pro sběr dat, kterou budete aplikovat v průběhu času pro monitorování progresu v jednotlivých oblastech. Zajistíte tak efektivitu celého procesu a konzistenci. Metodiku přizpůsobujte na základě vytyčených cílů pro zlepšení výkonu podniku v dané oblasti ESG.

3. Analýza dat

Po shromáždění všech dat k oblastem ESG následuje jejich analýza, na základě které určíte silné a slabé stránky podniku. Je pravděpodobné, že zjistíte, že mnoho principů ESG se ve Vaší firmě stalo již běžnou praxí, aniž byste si toho byli vědomi, jako je např. rozsvícení světel pouze v případech, kdy je to nezbytné, recyklování či dodržování lidských práv a etiky.  

  1. Zajistěte kvalitu dat kontrolou, zda jsou data spolehlivá, aktuální a přesná.
  2. Vizualizujte data za pomoci grafů a tabulek, díky kterým se v datech rychle orientujete a pochopíte klíčové trendy a vzory.
  3. Identifikujte klíčové ukazatele, díky kterým se budete soustředit na nejdůležitější oblasti.

4. Vytyčení cílů a závazků

Jakmile vyhodnotíte všechna data, přichází čas na vytvoření interních ESG politik, v rámci který si určíte cíle a závazky firmy k jednotlivým oblastem ESG s ohledem na legislativu, ale také hodnoty společnosti.

Cíle a závazky by měly být

  • přiměřené a rozumné s ohledem na schopnosti dané firmy.
  • Zároveň by měly být co nejrelevantnější k působení určitého podniku a dalším zainteresovaným stranám.

Díky tomu bude zajištěno, že se společnost vydá takovým směrem, aby byla schopná dostát svým závazkům a efektivně se zlepšovat.

Určíte tím oblasti, do kterých je třeba alokovat zdroje a stanovíte si priority Vašeho úsilí. Mimo jiné předejdete rizikům šíření nepravdivých informací např. ve formě greenwashingu, tedy milného označování produktů za „zelené“ nebo „udržitelné“ i přesto, že neodpovídají kritériím tohoto označení.  

5. Implementace

Samotná implementace přichází v moment, kdy dokončíte všechny procesy nastíněné výše. Ve zkratce jsou procesy před implementací následující:

  • určíte zodpovědnou osobu či osoby za compliance s ESG,
  • sesbíráte veškerá relevantní data k analýze a určení slabých a silných stránek,
  • na základě sesbíraných dat si vytyčíte cíle společnosti tak, aby byly v souladu s udržitelností a sociální odpovědností.

V rámci implementace je vhodné si vytvořit harmonogram a seznam činností, které budete provádět, abyste zajistili konzistenci, efektivitu, ale i transparentnost celého procesu. 

Nezapomeňte na důležitost zapojení všech stakeholderů do procesu implementace, tzn. vedení společnosti, zaměstnanců, dodavatelů, klientů atd. Tím zajistíte transparentnost a případnou optimalizace procesů, neboť budete schopní získat zpětnou vazbu a pochopení zainteresovaných stran.

Co následuje po implementaci?

Role compliance nekončí po vytvoření prostředí, které je schopné dodržovat konkrétní normy, předpisy a hodnoty ve firmě. Je třeba toto prostředí udržovat tak, aby bylo schopné fungovat dlouhodobě a vytvořit tak běžnou praxi v pracovním prostředí.  

Společnosti by měly monitorovat pokrok ve svých vytyčených cílech, aby byly schopné určit jaký dopad měla implementace na její výkon v určitých oblastech ESG. Sledování dat na pravidelné bázi, např. měsíčně, mimo jiné pomůže zefektivnit progres.  

Je třeba také dbát na optimalizaci procesů uvnitř firmy s ohledem na oblasti ESG. Využívání softwarů pro hodnocení a analýzu dat atd.

Je vhodné zajistit si certifikaci v jednotlivých oblastech ESG. Zajistíte tím důvěryhodnost a jistotu, že dodržujete normy a předpisy ESG 

ESG report

ESG report, neboli zpráva o udržitelnosti, je dokument, který si můžete zpracovat na základě všech ESG dat, které jste nasbírali, včetně vaší strategie, nastavených cílů a procesů ohledně udržitelnosti a sociální odpovědnosti.

Je to nástroj, který umožňuje:

  • zvýšit transparentnost - ESG report umožňuje zákazníkům, investorům a zaměstnancům lépe chápat vaše hodnoty a angažovanost v oblasti udržitelnosti.
  • měřit výkon - můžete sledovat pokrok, který dosahujete v klíčových oblastech, a zajistit, že vaše cíle jsou reálné a dosažitelné.
  • zlepšit reputaci - díky zveřejnění ESG reportu můžete propagovat své snahy o udržitelnost a sociální odpovědnost.

Více informací o zprávě o udržitelnosti naleznete zde.


2024 © AKA I Certifikace AKA | Obsah S.M.A. | Web FMM | Nastavení cookies | Redakce FenomioFlow