Lidská práva


Oblast lidsky práva

Oblast lidských práv spadá v rámci ESG pod sociální odpovědnost a její koncept má významný vliv na společnost a její fungování. Pojednává o tom, jak firma přihlíží na etické zásady vůči svým zaměstnancům, spotřebitelům či dbá na to, aby její dodavatelé dodržovali zásady lidských práv.

Lidská práva jsou univerzální a nedělitelná , která přísluší každému jednotlivci bez ohledu na jeho pohlaví, rasu, náboženství, národnost nebo jiné charakteristiky. Je třeba zabezpečit to, aby respektovala práva zaměstnanců, aby byla transparentní, nediskriminovala a aby zajistila ochranu práv spotřebitelů. Proto je důležité, aby organizace respektovaly a chránily lidská práva ve většině svých činností. 

Je důležité, aby podniky i jednotlivci brali sociální odpovědnost a lidská práva vážně. Napomáhá to vytvářet prostředí, které splňuje principy etických zásadách, spravedlnosti a organizace ukazuje jak si váží svých zaměstnanců.

Velmi důležité je také zapojení samotných zaměstnanců, neboť jde především o jejich zájmy.

Výkonnost podniku v oblasti lidských práv je jedním z aspektů, které jsou monitorovány v rámci reportováni o ESG. Více o zprávě o udržitelnosti zde

Budeme moc rádi, když s námi budete sdílet Vaši zkušenost s nakládáním s tématem lidských práv ve Vaší společnosti. 

Klíčové principy oblasti lidských práv v rámci ESG

Vybrané principy v oblasti lidských práv se především vážou k zaměstnancům a k dodržování etického chování firem.

Zaměstnanecké vztahy a lidská práva  

Je zde otázka, zda jednotlivé firmy respektují lidská práva, jako je pracovní doba, mzdy, dovolená a další práva.

Zákazníci a spotřebitelé 

Organizace by měly poskytovat výrobky odpovídající kvality, což zahrnuje i odpovídající reklamu.

Dodavatelé 

Společnosti by se měly zajímat o to, zda organizace, s nimiž spolupracují, nedochází k porušování lidských práv. 

GDPR

Společnosti by také měly dbát na nové hrozby, které přicházejí s novou technologií, a chránit tím své zaměstnance.

 

Výhody znalosti lidských práv

Znalost lidských práv zaměstnanců přináší pro podnik několik výhod. Níže jsme vypsali několik hlavních důvodů.

Etické jednání

Znalost lidských práv přispívá k větší etické integritě podniku. Zaměstnanci tak lépe chápou základní etické principy a hodnoty, což vede k vytváření odpovědné firemní kultury.

Prevence diskriminace

Znalost lidských práv pomáhá zaměstnancům identifikovat a předejít diskriminaci v pracovním prostředí. To může vést k vytvoření inkluzivnějšího a spravedlivějšího pracovního prostředí, kde se všichni zaměstnanci cítí respektováni a oceněni.

Dodržování právních předpisů

Znalost lidských práv umožňuje zaměstnancům lépe porozumět právním předpisům týkajícím se práce a zaměstnání. Díky tomu mohou zaměstnanci podpořit dodržování veškerých předpisů a minimalizovat riziko právních sporů nebo sankcí.

Ochrana pověsti a společenská odpovědnost

Zaměstnanci, kteří znají lidská práva, mohou podpořit ochranu pověsti podniku. Znalost lidských práv umožňuje zaměstnancům rozpoznat potenciální rizika a upozornit na ně, čímž podniku umožňují řešit problémy včas a minimalizovat negativní dopady.

Modern Slavery

Moderní otroctví existuje v různých podobách, ať už jde o přímý obchod s lidmi nebo o nucenou práci, při níž je zaměstnanec zadržen kvůli svým dluhům. Definice moderního otroctví zahrnuje situace, kdy je jednotlivec využíván druhými za účelem osobního nebo obchodního zisku. Tento stav může být dosažen podvody, donucením či nátlakem, což vede k ztrátě svobody, jak uvádí organizace Anti-Slavery.

Různé formy moderního otroctví zahrnují:

     Dluhové otroctví – lidé žijící v chudobě jsou nuceni si půjčovat a poté pracovat v nepříznivých podmínkách.

    Nucená práce – jednotlivci jsou proti své vůli nuceni vykonávat práci.

     Dědičné otroctví – dítě zdědí dluh po svých rodičích.

     Otroctví v dodavatelských řetězcích – využívá se levná pracovní síla za nelidských podmínek

     Další typy zahrnují např.: obchod s lidmi, dětské otroctví a další.

 Diskriminace je taktéž z jedním z bodu, kdy jsou lidé zranitelnější, kvůli tomu že by nenašli jiné zaměstnaní musí se spokojit ze stávajícím.

Novodobé otroctví vzniká z kombinace sociálních, ekonomických, politických a kulturních faktorů. Ti, kteří se snaží zajistit svou rodinu, jsou zranitelní vůči této formě vykořisťování. Nemohou riskovat ztrátu práce a jsou tak nuceni snášet vykořisťování. Ekonomické faktory, jako jsou dluhy a půjčky, drží jednotlivce v pracovní situaci, kterou by jinak nevolili. Politický faktor hraje roli v oblastech, kde chybí zákonodárný rámec, což umožňuje vykořisťování za nízký plat nebo dokonce zapojování dětí do práce. To přimělo mnoho velkých společností přesunout výrobu do zemí s laxními pravidly a tím uniknout trestům. Diskriminace je také důležitým faktorem, neboť znevýhodnění jednotlivců je donucuje setrvat v nedůstojných pracovních podmínkách, jelikož nemají přístup k jiným možnostem zaměstnání.

Krize, jako jsou pandemie, konflikty, klimatické změny a korupce, přispívají k větší zranitelnosti vůči vykořisťování lidí.


2024 © AKA I Certifikace AKA | Obsah S.M.A. | Web FMM | Nastavení cookies | Redakce FenomioFlow